Za kilka lat twoje radio trafi na śmietnik

radio fmCyfryzacja mediów w Polsce postępuje. Nagłaśniane zmiany w zaprzestaniu nadawania telewizji analogowej i przejście na telewizję cyfrową nieco przyćmiły branżę radiową, w której także zachodzą poważne zmiany. Chodzi oczywiście o wyłączanie sygnałów analogowych na rzecz odbiorników cyfrowych, co ma przełożyć się na wyższą jakość odbieranego dźwięku oraz niższe koszty związane z nadawaniem sygnału.

I tu pojawiają się pytania zwykłych użytkowników – czy aby odebrać cyfrowy sygnał radiowy, konieczna jest zmiana odbiornika? W przypadku telewizji konieczne było zastosowanie specjalnych dekoderów DVB-T, które przetwarzały sygnał analogowy na cyfrowy. Przy radiach jest podobnie, z tym, iż w miejsce odbiornika zamieszcza się specjalną przystawkę, która zmienia kodowanie dźwięku z analogu na dźwięk cyfrowy. Proste rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się odbiorem radia w lepszej jakości.

Czy zastosowanie przystawki do zmiany kodowania to dobry pomysł?

W przypadku telewizji, zakup nowego odbiornika telewizyjnego był dla wielu ludzi dosyć kłopotliwy. Zwykły dekoder kosztował kilkadziesiąt złotych, natomiast ceny nowych telewizorów z wbudowanymi gniazdami do odbiorcy sygnału cyfrowego rozpoczynały się od kilkuset złotych (a to kwoty tylko za małe telewizory). W przypadku radia sprawa jednak nie jest tak oczywista. Powodem są wysokie ceny przystawek, które sięgają nawet 150 zł. Nie byłoby to dziwne, gdyby nie fakt, że radio cyfrowe, dopasowane do odbioru sygnału nowej technologii można kupić w identycznej cenie. Oznacza to, że przystawki znajdą zastosowanie, ale tylko wśród koneserów odbiorników analogowych – każdy inny odbiorca fal dźwiękowych kupi odbiornik cyfrowy, gdyż będzie mu się to bardziej opłacać. Na Allegro proste radioodbiorniki firmy Denver, czy Elta można znaleźć za mniej niż 50 zł. Ale już cyfrowe radio turystyczne Sony kosztuje 150 zł.

Podsumowanie

Cyfrowy sygnał radiowy to przyszłość, która generuje odbiorcom wiele benefitów. Wysoka jakość sygnału, większa dostępność stacji, niższe koszty eksploatacji oraz nowe funkcje, które pozwolą zrewolucjonizować cały radiowy świat. Eksperci nie ukrywają, że odbiorniki analogowe odejdą w niepamięć. W tym pomoże im dosyć kosztowny sposób konwersji sygnału analogowego na cyfrowy, z którego raczej nie skorzystają konsumenci. Pozostaje więc przygotować się na cyfryzację radia poprzez zakup radia cyfrowego DAB+, które jest już przygotowane na odbiór nowoczesnego sygnału radiowej przyszłości.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis