Telefonia komórkowa w Polsce – krótka historia

Jak działa telefonia komórkowa?

Telefonia komórkowa jest w dzisiejszych czasach nieodłączną częścią naszego życia. Chyba nikt nie potrafi sobie wyobrazić “co byłoby gdyby telefonia komórkowa nagle przestała istnieć”.

Telefonia komórkowa umożliwia nam na bezprzewodowe komunikowanie się za pomocą różnych urządzeń. Mimo tego, że jest bardzo łatwa w użytkowaniu, tak naprawdę jest bardzo skomplikowaną infrastrukturą telekomunikacyjną, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak działa.

Telefonia komórkowa transmituje sygnał elektryczny na częstotliwościach fal radiowych. Gdy do kogoś dzwonimy nasz głos zostaje przekształcony na sygnał elektryczny, a telefon naszego odbiorcy otrzymując nasz sygnał zmienia go na głos.

Różne generacje

Telefonię komórkową dzielimy na 4 generacje:
-Telefonia komórkowa pierwszej generacji – istniała w latach 80. XX wieku i działała na podstawie transmisji analogowej.
– Telefonia komórkowa drugiej generacji – wykorzystuje transmisję cyfrową i bazuje na sieci GSM.
– Telefonia komórkowa trzeciej generacji – umożliwiła ona na korzystanie z internetu w każdym miejscu, który był objęty zasięgiem 3G.
– Telefonia komórkowa czwartej generacji – wykorzystuje do przesyłania danych sieci radiowej. W porównaniu do pozostałych jest najszybszą i najbardziej rozwiniętą siecią. Prędkość mobilnego internetu w sieci 4G to nawet 100Mb/s.

Rozwój telefonii w Polsce

W Polsce telefonia komórkowa zaczęła istnieć w 1996 roku, jednak w przeciwieństwie do pozostałych krajów rozwijała się ona stosunkowo wolno. Pierwszymi operatorami, którzy oferowali do niej dostęp był Plus i Era. W 1997 roku telefonia komórkowa rozszerzyła swoje usługi – wprowadzono wiadomości tekstowe, jednak istniał limit 160 znaków. Niedługo później okazało się, że operator Plus bardzo szybko poszerza swoje usługi i rozwija technologie telefonii komórkowej. W 2002 roku wprowadził usługę MMS. Od tej pory abonenci mogli do SMS-ów dodawać zdjęcia, a niedługo później telefonia komórkowa doczekała się zniesienia limitu znaków w SMS-ach. Wtedy telefonia komórkowa zaczęła rozwijać się coraz to szybciej.

Pierwsza komórka ważyła około 40 kilogramów i była tak duża, że nie dało jej się nigdzie przetransportować. W 2000 roku wypuszczono na rynek Nokię 3310, dwa lata później zaprezentowano model, w którym wbudowany został aparat fotograficzny. Pierwszy iPhone od Apple został wypuszczony na rynek w 2007 roku. Od tamtej pory telefonia komórkowa bardzo szybko się rozwinęła i teraz możemy cieszyć się komórkami małych, kompaktowych rozmiarów, jak i najlepszą technologią oraz najszybszym przepływem danych.

Przydatne akcesoria do telefonów komórkowych znajdziecie w sklepie https://sklep-ecsystem.pl/category/telefonia-komorkowa

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis