QLED czy OLED: jaka jest różnica?

Zastanawiając się jaki wybrać telewizor, coraz częściej zastanawiamy się nad kupnem telewizora OLED czy QLED. Rodzą się jednak pytania, dlaczego telewizory z matrycami OLED kosztują zdecydowanie więcej więcej niż LCD i co jest w nich tak istotnego, że wielu odbiorców marzy o tym, by one właśnie pojawiły się w ich domach? Jak technologia OLED oddziałuje na jakość obrazu i czy ma zupełnie same plusy? Przyszedł czas, by odpowiedzieć na te zagadnienia.

Co to takiego OLED?

Zatem wyjaśnijmy najważniejsze pytanie, czyli: OLED – co to jest? Otóż jest to klasa wyświetlaczy, w jakich stosowane są diody LED wytworzone ze związków organicznych – więc „O” przed „LED” w ich nazwie.

Podstawowa różnica między panelem OLED i LED jest taka, że ten OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia – światło jest wytwarzane samodzielnie. Dokładnie ta zaleta sprawia, że każdy piksel działa odrębnie, dzięki czemu wyświetlacz OLED TV jest w stanie zaoferować praktycznie nieskończony kontrast – co przekłada się też na żywe, głębokie i mocne kolory, oraz bardzo głęboką czerń.

Dodatkowe zalety wyświetlaczy OLED to:

  • bardzo szybki czas reakcji – co docenią przede wszystkim gracze
  • niewystępowanie różnego rodzaju problemów zniekształcających obraz, z których znane są panele LCD.
  • brak degradacji kolorów w przypadku spoglądania na ekran pod kątem

Co to takiego QLED?

Więc co to jest QLED? Literka „Q” w nazwie oznacza Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych – nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami kolorów, które umożliwiają osiągać lepsze kolory na ekranie telewizora.

QLED TV to telewizor LCD wyższej jakości. Oferuje bardziej oryginalne kolory i doskonalszy współczynnik kontrastu niż tradycyjne LCD, a do tego możemy cieszyć się wyższą jasnością – także w trybie HDR. W przeciwieństwie do OLED-ów nie występuje tu efekt wypalania. Jednocześnie nie można liczyć na nieskończony kontrast i „głęboką” czerń, jaką zapewniają tylko panele z diodami organicznymi.

OLED czy QLED – który lepszy?

Telewizor OLED będzie doskonalszy od telewizora QLED pod kilkoma względami: zaoferuje głębszą czerń, lepszą biel, wyższy kontrast, nieco wierniejsze odwzorowanie kolorów, szersze kąty patrzenia i niezwykle płynniejszy obraz. Będzie także bardziej energooszczędny.

QLED TV zatem będzie mógł pochwalić się wyższym poziomem jasności, co doceni się podczas oglądania materiałów HDR i korzystania z urządzenia w jasnym (niezaciemnionym) pomieszczeniu. Technika ta umożliwia też szerszy wybór przekątnych i dłuższą żywotność. Ogólnie jednak obraz oferowany także przez telewizor OLED, jak również QLED pozwoli użytkownikowi „nacieszyć oczy”.

Żywotność paneli OLED.

Kolejnym mitem paneli OLED stanowi ich żywotność. Od ponad dwóch lat panele od LG Display mają gwarancję pracy przez 100 tys. godzin, a zatem mają wyższą trwałość niż większość paneli LCD.

Przy złożeniu, że oglądamy codziennie telewizję przez sześć godzin, telewizor zacznie tracić swoją sprawność po… 45 latach. I to nie tak, że do końca przestanie działać. Po prostu obraz stanie się znacznie ciemniejszy. Problem żywotności paneli OLED będzie zmartwieniem naszych dzieci czy wnuków, jeśli po nas odziedziczą telewizor. I wyłącznie ich.

Podsumowanie

Ten krótki poradnik powstał z inicjatywą o mniej doświadczonych użytkownikach, którzy nie śledzą całej terminologii wykorzystywanej przez obecne telewizory. OLED czy QLED – obydwie nazwy wyglądają bardzo identycznie, przez co ktoś niezorientowany w temacie może wybrać niewłaściwy dla siebie telewizor. Dobór właściwego modelu powinien być podyktowany sposobem w jaki potrzebuje się użytkować TV. OLED świetnie się sprawdzi podczas oglądania filmów i seriali w rozdzielczości Full HD oraz Ultra HD i to w odpowiednich warunkach oświetleniowych, gdyż tylko wówczas będzie w stanie pokazać pełnię swoich możliwości. Do gier również będzie w idealny zważywszy na bardzo dobry tryb HDR oraz świetne wsparcie dla szerokiej palety barw, które jest stosowane w coraz większej ilości nowych tytułów. Z drugiej strony OLED nie będzie najdoskonalszym rozwiązaniem jeśli planujemy oglądać telewizję głównie w ciągu dnia, dodatkowo katując go elementami statycznymi na ekranie. W tych warunkach dużo lepiej poradzi sobie QLED z racji wyższej odporności matrycy. Do oglądania filmów również się sprawdzi i tutaj największe wrażenie zrobi zdecydowanie wyższa jasność szczytowa w trybie HDR. Dodatkowo najnowsze telewizory QLED od Samsung posiadają unikalny tryb Gra, jaki został wręcz przygotowany dla konsolowych gier. Tak więc bez wątpienia każda z tych technologii ma swoje zalety oraz wady. Zakupu telewizora powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz zasobem portfela jakim dysponujemy.

[contact-form-7 id=”1995″ title=”newsletter”]

Leave a Reply

MobiSerwis