Jaki kabel do monitoringu?

Każdy montaż monitoringu oparty jest o dwa rodzaje okablowania.  W zależności od wybranych tupu kamer instalator monitoringu powinien nam zaoferować jedno z dwóch rodzajów okablowania. Są nimi zintegrowanie przewody koncentryczne z zespolonym przewodem zasilającym 2 x 0,5mm2 najlepiej z bardzo gęstym oplotem miedzianym, lub jeżeli jest to telewizja przemysłowa IP przewód komputerowy UTP bez ekranu lub FTP z ekranem w zależności od panujących warunków.

PRZEWÓD KONCENTRYCZNY

Przewód koncentryczny jest dużo bardziej odporny na zakłócenia a z uwagi na fakt, że tego typu sygnał jest nadawany ciągle bez ponawiania transmisji w przypadku utraty jakości tak jak ma to miejsce w telewizji IP jest dużo bardziej podatny na zakłócenia elektromagnetyczne. Dobrym przykładem może być instalacja okablowania blisko linii energetycznej gdzie wysokie wartości przepływu energii mogą odkształcać lub zakłócać obraz.

Kolejną bardzo istotną cechą jest żyła zasilająca. 95% kamer przemysłowych pracuje z zasilaniem 12V, które podatne jest na duże spadki napięć wraz z odległością. Zastosowanie odpowiedniego przekroju okablowania zasilającego gwarantuje, że kamery będą na końcach odpowiednio zasilane nawet jeżeli w nocy włączą się oświetlacze podczerwieni.

Częstym błędem monterów jest wykorzystywanie przewodu komputerowego do instalacji kamer w technologii np HDTVI i jednoczesne przesyłanie napięcia tym samym przewodem. Zbyt małe przekroje żył w przewodzie komputerowym nie gwarantują poprawnego zasilania a po zmroku kiedy załączą się oświetlacze podczerwieni może brakować napięcia co skutkować będzie zakłóceniami. Dotyczy to zwłaszcza kamer instalowanych na odległościach większych niż 20-30 metrów. Fakt iż istnieją transformatory do przesyłu sygnału Video analogowe po skrętce nie upoważnia do używania tego samego przewodu do zasilania. W takim przypadku powinien być poprowadzony drugi przewód zasilający

PRZEWÓD KOMPUTEROWY – SKRĘTKA

Pomijając kategorię przewodu 5e i 6e rozróżniamy ich dwa typy. Przewód z ekranem oraz bez ekranu. Obydwa typy posiadają 4 pary przewodów służące do przesyłu informacji komputerowych opartych o protokół internetowy TCP IP. Kamery przemysłowe IP wykorzystują ten rodzaj przewodów zarazem do przesyłania sygnału Video jak i zasilania. Z uwagi na fakt , że komunikacja odbywa się po protokole komputerowym w przypadku pojawienia się interferencji lub innych zakłóceń możliwe jest ponowienie sygnału i spowolnienie transmisji ale bez utraty jakości. Tego typu rozwiązanie jest dużo bardziej odporne na zakłócenia. Niemniej jednak w ekstremalnych sytuacjach warto użyć  przewodu ekranowanego, który dodatkowo zabezpieczy instalację przed zakłóceniami.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w monitoringu jest zasilanie. W przypadku zasilania PoE czyli tym samym kablem komputerowym jak najbardziej można poprawie zasilać kamery nawet na odległość 100 metrów. Z uwagi na fakt, że zasilanie PoE to napięcie powyżej 40V pozwala nam na większe straty a niżeli napięcie 12V, dzięki temu możliwe jest przesyłanie napięcia na większe odległości cienkimi przewodami kabla komputerowego. Warto zwrócić uwagę, że limit odległości 100m podyktowany jest standardem przesyłu 100 Mbps. Powyżej tej odległości karty sieciowe mogą mieć problemy z nawiązaniem połączenia lub znacząco zaniżą transmisję. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie switchy pośrednich a dopiero na samym końcu instalacja urządzenia zasilające PoE najlepiej razem z zintegrowany switchem.

PODSUMOWANIE

Kabel koncentryczny czy skrętka? W każdym wypadku należy pamiętać, że dobór okablowania jest niezwykle istotny i nie warto na nim oszczędzać. Nasze doświadczenia mówią nam iż lepiej zastosować kabel koncentryczny niż skrętkę. Dlaczego?  Wybierając skrętkę możemy się narazić na zniekształcenia obrazu oraz spadek napięcia przy dalszych odległościach. Wybierając kabel koncentryczny zapewnimy sobie stabilność napięcia i video niż w przypadku skrętki, nie potrzebujemy transformatorów video (koszt 50zł szt. na jedną kamerę). Jeżeli instalujesz pierwszy raz samodzielnie monitoring to zdecydowanie stawiamy na kabel koncentryczny.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

2 Komentarze

  1. ciekawy artykulik. wlasnie zmienilem 300 metrow kabla skretki na koncentryk i mam wrazenie ze obraz jest przesylany z przeskokami w czasie. przycina, cos czego nie doswiadczalem kiedy mialem skretke (nieekranowana). Fakt, zasilanie jest super, nie ma znieksztalcen obrazu i w nocy IR jest bezbledne – pozostaje teraz ta ciaglasc przesylu. mam 350-500kb/s w aplikacji PSS i obraz przycina jak nawiedzony. Nie widzialem tego za czasow skretki. juz wyrwalem ze sciany skretke te bez ekranu ale mam teraz w planie wrzucic spowrotem skretke z ekranem majac nadzieje, ze niezaleznie przesylany obraz bedzie mial lepsza – szybsza transmisje (bez przeskokow).

    1. Tak jak Pan napisał, podstawą dobrego zasilania czy video jest użycie bardzo dobrej jakości kabla koncentrycznego czy skrętki, słabej jakości kable mogą na taką odległość stwarzać problemy z zasilaniem czy video. Na tak długie odległości odcinków zalecane jest użycie wzmacniacza video. Co prawda max odległość dla skrętki to 300m a koncentryk to 500m ale to tylko teoria a praktyka swoje. Nie widzimy Pana instalacji ale prawdopodobnie będzie pan musiał użyć wzmacniacza video w tym wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis
× Jesteśmy na WhatsApp