Pierwsza komercyjna sieć 5G w Polsce

Operator sieci komórkowej Plus GSM zapowiedział , że po 10.05.2020r. zaoferuje usługi w technologii 5G. To będzie pierwsza i jedyna komercyjna sieć 5G w Polsce

Około 900 tys. osób w 7 miastach będzie od poniedziałku 11.05.2020r. w zasięgu sieci 5G Plusa . Sieć 5G Polkomtela działać będzie na posiadanej już przez firmę częstotliwości 2,6 GHz. Wykorzysta pasmo o szerokości 50 MHz i technologię TDD. W poniedziałek ruszyć ma 100 nadajników dostarczonych przez Ericssona w takich miastach jak: Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. Z 5G płynącego z tych masztów będą mogli korzystać w pierwszych miesiącach wszyscy abonenci Plusa i Cyfrowego Polsatu w tych miastach, ale posiadający odpowiednie urządzenia – podano. „Oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie” – zapowiada telekom.

W kolejnym etapie ruszy ponad 600 nadajników 5G, a ich zasięg obejmie całą Warszawę i okolice. Te stacje mają być gotowe do końca roku i docierać z sygnałem do kolejnych 2 mln osób.

Plus zapewnia, że ma już w ofercie odpowiednie smartfony i routery, które obsłużą technologię 5G w paśmie 2,6 GHz, a kolejne modele będzie wprowadzać w maju i czerwcu. Wśród zalet swojego 5G Plus wymienia wyższą szybkość (do 600 Mb/s), lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większa pojemność sieci.

Z deklaracji Plusa wynika, że operator chciałby połączyć pasmo 2,6 GHz i 3,6 GHz. – Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz .

Sieć 5G w Plusie będzie rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii. Uruchomienie sieci 5G w paśmie 2100 MHz zapowiadali wcześniej Play oraz T-Mobile Polska.

TELEFONY DOSTĘPNE W SPRZEDAŻY W TECHNOLOGI 5G

Telefony w sieci 5G

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Leave a Reply

MobiSerwis