CO TO JEST MODUŁ CAM?
Moduł CAM (ang. Condilional Access Module), czyli moduł dostępu warunkowego jest małym urządzeniem elektronicznym, zazwyczaj wyposażonym w gniazdo dla dużej karty kodowej lub dwóch kart (dużej i malej SIM – rzadkość), który służy do zdekodowania kanałów płatnej telewizji cyfrowej w tunerze lub telewizorze z gniazdem Cl/Cl+. Zazwyczaj są one wykorzystywane w platformach satelitarnych, chociaż operatorzy płatnej naziemnej telewizji cyfrowej (Mediaset Premium) i kablowej (UPC) również korzystają z rozwiązań CAM + karta. Kształtem jest dopasowany do wielkości karty PC – używany jako typ interfejsu PCMCIA dla transmisji DVB. Większość systemów szyfrowania ma rozwiązania oparte na modułach Cl lub Cl+, choć niektóre z nich utrudniają dostęp do modułów (np. Cisco/NOS VideoGuard) ze względów bezpieczeństwa, bo z modułu można w sposób nielegalny wyjąć tzw. box keys i piracko oferować płatne kanały po sieci. Niektóre zaś oferują takie rozwiązania w modułach profesjonalnych wielostrumieniowych tylko dla kablówek i hoteli.
JAKIE SĄ RODZAJE MODUŁÓW CAM?
Nie licząc podziału na Cl i Cl+, to jest wiele podziałów modułów CAM. Najprostszy podział to na moduły jednosystemowe np. tylko na system Conax I wielosystemowe (Conax, Viaccess, Seca, Nagravision) oraz jednostrumieniowe (bez opcji nagrywania drugiego kanału) i wielostrumieniowe (zwykle dla profesjonalnych zastosowań w kablówkach). Są moduły typowo operatorskie z przypisaną kartą. profesjonalne I niezależne czy nawet programowalne według potrzeb użytkownika (DiabloCAM). Są też moduły bezkartowe, z jedną kartą lub dwiema kartami (AlphaCrypt TC), a także moduły z WiFi lub gniazdem na karty pamięci, np. do nagrywania. Produkowane są moduły z różnymi wersjami danego systemu dostępu, co oznacza. że najnowsza karta 6.0 nie będzie pracować w starym module, np. Viaccess 4.0 – francuski dostawca systemu ma takie ograniczenia.
MODUŁ CAM CZY DEKODER?
Są różne szkoły na ten temat. Moduł w telewizorze zmniejsza liczbę stosowanych pilotów w domu, ale dekoder daje większe możliwości (nagrywanie, VOO i usługi dodatkowe). W Polsce jest tak, że operatorzy pay-tv nie bardzo garną się do modułów, bo jest z tym większy problem techniczny (klienci i instalatorzy sobie z tym nie radzą, nie umieją aktywować, nie mają doświadczenia). Dlatego platformy wolą wciskać swoje dekodery, które czasami mają żenująco niski poziom. Moduł jest mniejszy, tańszy i łatwiejszy przy logistyce (wysyłka kosztuje mniej) i można go łatwo przewozić, np. z domu na działkę czy do zagranicznego domu. Do tego operatorzy obawiają się piractwa przez moduły, choć częściej piracone są niektóre stare dekodery po amortyzacji. Rynek modułów powinien obejmować zasięgiem minimum 1 O proc. klientów platformy, a w Polsce tak nie jest. W wielu krajach wybrani operatorzy postawili prawie. wyłącznie na same moduły, bo to jest tańsze rozwiązanie przy pewnych biznesowych założeniach i braku usług dodatkowych (VOO).
CZYM SIĘ RÓŻNI MODUŁ CI OD CI+?
Moduł Cl od modułu Cl+ wizualnie nie różni się niczym, ale moduł Cl+ może nie działać w zwykłych tunerach czy starszych telewizorach z gniazdem Cl. Moduł Cl+ może nie być widoczny przez taki tuner. Trzeba wcześniej zasięgnąć informacji, czy dany tuner HD, czy telewizor ma odpowiedni typ gniazda i obsługi modułu Cl+. Takim klasycznym przykładem są moduły Cl+ nc+, gdzie dodatkowo karta jest przypisana do CAM-u i nie można jej przełożyć do innego CAM-u lub czytnika w dekoderze. Moduł Cl+ pozwala na lepszą kontrolę operatora I komunikację z telewizorem (automatyczna lista kanałów danej platformy, Jeśli producent telewizora dogadał się z operatorem pay-tv w danym kraju). Taki moduł stwarza jednak czasami więcej problemów technicznych.
CZY NA TELEWIZORZE MOŻNA MIEĆ MODUŁ CI I PŁATNĄ TELEWIZJĘ?
Wielu pytających jest zdziwionym tym faktem, że mogliby dekodować kanały nc+ czy Cyfrowego Polsatu w swoim telewizorze, który ma wszystkie potrzebne tunery i slot Cl+. Wielu posiadaczy takich telewizorów niepotrzebnie kupuje dekoder danej platformy, jakby nie mają świadomości, że jest prostsze i wygodniejsze rozwiązanie dzięki małemu modułowi. Pamiętać należy, że moduł nie pozwala na korzystanie z VQD-u (w nc+) czy rozwiązań sieciowych, więc wtedy dekoder HD jest potrzebny.
CZY MODUŁ ZAGRANICZNY MOŻNA UŻYWAĆ W POLSCE?
Teoretycznie TAK, ale w praktyce różnie to bywa. Moduł jest jak moduł, musi być co najwyżej aktywowany na obywatela danego kraju. np. tak robi włoski tivusat, a po aktywacji CAM z kartą bez problemu jest używany poza Włochami. Przy ofercie zagranicznej platformy pay-tv trudno, żeby moduł dekodował coś co fizycznie nie jest na satelicie nad Polską. Podobnie moduł nc+ czy Cyfrowego Polsatu nie zadziała w Stanach czy Australii, bo nie ma tam sygnału z satelity Hol Bird -13°E. To niby wydaje się jasne, ale i takie pytania bywają.
CZY TELEWIZOR POSIADAJĄCY GNIAZDO CI OBSŁUŻY MODUŁ CI+?
Slot Cl może nie obsłużyć modułu Cl+, ·Co wypadałoby uzmysłowić kupującym, żeby uważali, co kupują. Moduł Cl zawsze będzie działał w gnieździe Cl+. Moduł Cl+ wyposażony w funkcje dekodowania będzie dekodował obraz w gnieździe Cl, ale nie będzie możliwe wykorzystanie np. nagrywania. Nie ma możliwości zrobienia upgrade oprogramowania telewizora z Cl do telewizora z Cl+ (przynajmniej nie jest znany żaden producent, który by to robił. Co do braku działania modułów Cl+ w telewizorach z Cl, to fizycznie będą one działały, gdyż co do komunikacji moduły Cl i Cl+ działają tak samo. Teoretycznie mogą dekodować obraz ale tylko kanałów SD. Wszystko zależy od tego, jak operator pay-tv z producentem modułu zdefiniowali jego zachowanie. Są moduły z trybem Legacy, który działa w slocie Cl, a nie tylko w Cl+. Takim przykładem jest moduł Cyfrowego Polsatu, a trybu Legacy nie ma za to ostatni moduł nc+.
KIEDY JEST SENS ZASTOSOWAĆ MODUŁ?
Możliwości jest dużo I zawsze Jest sens, szczególnie gdy jest mowa o ofercie prepaid (przedpłaconej), którą można wykorzystywać w wielu miejscach. Moduł łatwo wyjąć z gniazda, włożyć do kieszeni lub torebki i szybko zainstalować w telewizorze lub tunerze na działce. Jeden pilot mniej też jest poważnym argumentem. Trudno będzie przekonać tych przyzwyczajonych do wielu pilotów i klasycznego tunera (pudełko musi być!). Moduł z kartą można przełożyć do lepszego, nowszego tunera własnego. który ma większe możliwości. np. UHD lub z głowicą DVB-SZX. Dedykowany dekoder platformy przy nim zwykle jest ubogim urządzeniem, a możliwości prawie takie same, jeśli ktoś nie korzysta z VOO-u. Większość linuksowych tunerów potrafi zaakceptować każdy moduł Cl+, a jeśli nie to trzeba zmienić oprogramowanie.
CZY MOŻNA PRZEŁOŻYĆ KARTĘ Z MODUŁY DO DEKODERA I ODWROTNIE?
Czasami można tak zrobić, a czasami, gdy karta jest przypisana do konkretnego numeru modułu lub dekodera. to takiej możliwości nie ma. Nawet jeśli karta zadziała, to będzie ograniczony dostęp. Nie ma problemu z kanałami na kanały erotyczne czy kartami byłej Cyfry+ w Seca, bo te karty bez problemu można było przenosić z modułu Viaccess (erotyka) do dekodera ConaxNiaccess lub z dekodera C+ do modułu AstonCrypt lub uniwersalnego. wielosystemowego CAM-u AlphaCrypt. Gorzej jest z kartami z dekoderów/ modułów Cyfrowego Polsatu, bo w systemie Nagravislon przypisano je do siebie w kompletach. Trzeba mieć komplet: CAM i kartę by zdekodować obraz. Taki problem jest z modułem nc+ prepaid, ale już nie z kartami Smart HD+ w Coriax, które można wkładać zarówno do modułów Conax, ale także do AlphaCryptu czy tunerów linuksowych.
CZY DLA KAŻDEJ PLATFORMY SĄ DOSTĘPNE MODUŁY?
Są moduły CAM do prawie każdej platformy ale niekoniecznie dla całej oferty, bo albo tylko do pakietu podstawowego, albo tylko prepaid. Przepisy unijne powinny wymuszać, że każdy operator pozwala na takle rozwiązanie i musi mieć w ofercie taką opcję z modułem Cl/Cl+. W praktyce różnie to bywa bo platformy i właściciele systemów dostępu warunkowego stawiają różne bariery dla producentów modułów, którzy muszą zastosować się do potrzeb lub wymagań. Dziwić może, iż platformy nadmiernie próbują kontrolować swoich abonentów i narzucają im tylko jedynie słuszne dekodery, by więcej zarobić na rozwiązaniach sieciowych i VOO, co przy trudnym rynku nadmiernie obciąża obie strony.