Ultra HD wkrótce w Twoim domu

Na tegorocznych targach IBC2014 w Amsterdamie, spółka SES, SmarDTV oraz Samsung Electronics Co. Ltd zademonstrowały treści w jakości Ultra HD po raz pierwszy kodowane na całej drodze transmisyjnej z wykorzystaniem modułu SmarDTV Cl Plus CAM i telewizora Samsung Ultra HD. Sygnał w jakości Ultra HD został nadany przez satelitę SES znajdującego się na pozycji orbitalnej 19,2 stopni Wschód przy wykorzystaniu specyfikacji DVB UHD Phase 1.

Technologii Ultra HD nie da się porównać do dotychczasowych rozwiązań: dostarcza cztery razy wyższą rozdzielczość obrazu niż 1080p fuli HD i wytwarza do 120 klatek na sekundę, w zwiększonej ilości kolorów i ulepszonym kontraście, oferując jeszcze bardziej czytelny obraz, więcej szczegółów i umożliwiając wydobycie tekstury. Technologia ta oznacza również ogromne zmiany w produkcji i dystrybucji programów. To właśnie wysoka jakość usług i produktów przyciąga konsumentów na całym święcie – widzowie wybierają technologię zapewniającą wyższy poziom przeżyć związanych z oglądanym wydarzeniem sportowym, : kulturalnym czy filmem. Ultra HD wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla branży telewizyjnej na kolejne dekady. Zestawy do odbioru sygnału Ultra HD są już oferowane przez większość największych producentów sprzętu telewizyjnego i są zapowiedzią zmian na rynku telewizyjnym.

Już wkrótce, nadawcy treści zyskają bezpośredni dostęp do swoich odbiorców, którzy posiadają odbiorniki UHDTV. Odbiorniki tego typu są obecnie kupowane na ogromną skalę przez konsumentów na całym świecie. Dostawcy usługi płatnej telewizji mają możliwość dostarczenia treści Ultra HD bezpośrednio do swoich odbiorców posiadających telewizory Samsung Ultra HD bez konieczności używania dekodera STB.

Na podstawie przygotowanych prognoz, wnioskować można, że do 2025 roku powstanie ponad 1000 nowych kanałów w jakości Ultra HD, a sprzedanych zostanie ponad 500 milionów odbiorników sygnału Ultra HD, i więcej niż 400 milionów dekoderów HEVC. Jako wiodący światowy operator satelitarny, posiadający flotę ponad 50 satelitów geostacjonarnych działających na 37 pozycjach orbitalnych, obejmujących zasięgiem 99 procent globalnej populacji, SES Astra już teraz jest w stanie zapewnić dostęp do technologii Ultra HD do odbiorców na całym świecie.

Należy również podkreślić, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy standard nadawania w jakości Ultra HD dynamicznie się rozwinął. Infrastruktura satelitarna oraz naziemna do dostarczania relacji z wydarzeń oraz usług płatnej telewizji w jakości Ultra HD jest obecnie przygotowywana i usprawniania przez globalnych operatorów satelitarnych. To właśnie dzięki niezrównanym powszechnym zasięgom i bezkonkurencyjnym koszcie, jeśli chodzi o komunikację „jeden do wielu”, satelity mogą odegrać kluczową rolę w tworzeniu optymalnej i odpowiadającej na przyszłe wyzwania sieci telekomunikacyjnej nowej generacji.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter
MobiSerwis