Płaskie anteny satelitarne SELFAST

Płaskie anteny satelitarne SELFASTPłaskie anteny koreańskiego producenta I DO IT Co. Ltd. sprzedawane pod marką SELFSAT od jakiegoś czasu z powodzeniem zaczynają konkurować z pospolitymi antenami offsetowymi. Wprawdzie są wielokrotnie droższe, ale ich nieocenione zalety, takie jak duża skuteczność przy niewielkich gabarytach oraz możliwość maskowania, sprawiają, że znajdują nabywców nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale coraz częściej w Polsce.

Płaskie anteny nie przypominają kształtem owalnych anten offsetowych, gdyż są najczęściej prostokątne, więc można je stosować na przykład tam, gdzie standardowa antena satelitarna nie jest mile widziana albo wręcz zakazana. Płaskie anteny można świetnie maskować, naklejając na nie np. folię imitującą panel fotowoltaiczny lub przypominającą kolor i strukturę ściany, na której będzie zamontowana. Wspomnianą dużą skuteczność zawdzięczają specjalnej budowie wykonanej w technologii warstwowej. Anteny SELFSAT nie posiadają reflektora odbijającego fale i skupiającego je w ognisku, ale taką budowę, w której sygnał antenowy prawie bezpośrednio trafia do konwertera. Dzięki temu wydajność jej wydajność anteny offsetowej wynosi w granicach 60-75%. Technologia odbioru jest oparta na trzech warstwach. W pierwszej spolaryzowany sygnał skupia się w specjalnych otworach w kształcie lejka o przekroju kwadratowym. W kolejnych dwóch warstwach rozdzielany jest sygnał satelitarny spolaryzowany poziomo od tego spolaryzowanego pionowo i trafia bezpośrednio do konwertera. Konwerter natomiast pracuje tak samo jak klasyczny konwerter stosowany przy antenach offsetowych, czyli mówiąc w skrócie przemienia częstotliwość z GHz do pierwszej pośredniej w MHz. Technologia odbioru i budowy anten jest strzeżona kilkunastoma patentami zgłoszonymi przez producenta. Dotychczas najbardziej popularne anteny SELFSAT serii H30D, mające wymiary 517x277x58 mm posiadały zysk mierzony przy częstotliwości 12,7 GHz rzędu 33,7 dBi. Wystarczały do odbioru w Polsce kanałów SD (DVB-S) z Hot Birda (13°E), ale nie były zbyt dobre dla kanałów nadawanych w nieco bardziej wymagającym systemie DVB-S2, a więc przy transmisjach HD.

Dopiero pojawienie się stosunkowo niedawno anten serii H50D dało taką możliwość nawet w gorszych warunkach atmosferycznych. Anteny SELFSAT H50D mają podobną budowę jak poprzednie serii H30D, ale są dużo większe (517x514x58 mm), a ich zysk sięga 36,1 dBi, czyli jest zbliżony do zysku anten offsetowych 80 cm. Tak samo jak H30D produkowane są w trzech wersjach H50D (z LNB Single), H50D2 (z LNB Twin), H50D4 (z LNB Quad). Nie należy mylić tej anteny z anteną H50M, która mimo podobnych rozmiarów jest przeznaczona do odbioru dwóch pozycji satelitarnych (np. Astra 19,2°E i Hot Bird 13°E). Antena H50M składa się z dwóch paneli o rozmiarach anteny H30D połączonych ze sobą krawędzią i skręconych względem siebie o taki kąt, aby możliwy był odbiór satelitów przesuniętych na orbicie o około 6 stopni. Zysk takiej anteny jest więc podobny do zysku anteny H30D i wynosi w granicach 33,0-33,7 dBi.

Niedawno w ofercie producenta pojawił się system pośredni pomiędzy H30D a H50D o symbolu H21D. Ma wymiary 566x300x67 mm i zysk 34,5 dBi. Nowością konstrukcyjną tej anteny jest wymienny konwerter, który jak poprzednio może być w wersji Single, Twin lub Quad.

Anteny SELFSAT są sprzedawane z systemem mocowania inwazyjnym np. do ściany lub bezinwazyjnym np. na rurkę, jeśli chcemy je zamocować do elementów balkonowych. Występuje też system (nie we wszystkich modelach) z mocowaniem bezinwazyjnym bezpośrednio do ościeżnicy okna. Wszystkie mają możliwość precyzyjnego ustawienia w trzech wymaganych płaszczyznach. Zasada montażu anteny płaskiej jest podobna do tej, jaką stosujemy przy antenach offsetowych, ale anteny płaskie są bardziej wymagające i można powiedzieć „nie wybaczają błędów”. Tu precyzja musi byś dużo większa niż przy tradycyjnej antenie. Oprócz ustawień w płaszczyźnie azymutu i elewacji, niezbędne jest skręcenie anteny w osi poziomej, które odpowiada skręceniu w płaszczyźnie polaryzacji.

Masa anten SELFSAT jest zbliżona do masy ich odpowiedników offsetowych w wersji stalowej, ale dzięki mniejszym gabarytom ich obciążenie przy silnym wietrze jest dużo mniejsze. Wraz ze wszystkimi elementami mocującymi są malowane na jasny kolor i pakowane w specjalne styropianowe etui zabezpieczające przed uszkodzeniem w transporcie.

Oprócz wymienionych modeli pod marką SELFSAT produkowanych jest o wiele więcej anten. Część z nich nie różni się przeznaczeniem, lecz tylko kształtem, ale są także konstrukcje bardziej zaawansowane. Wśród nich anteny do odbioru mobilnego oraz anteny z systemem IP.

Leave a Reply

MobiSerwis