Co warto wiedzieć o złączach F?

W instalacjach antenowych dvb-t czy satelitarnych ważną rolę odgrywały i ciągle odgrywają wtyki F. Instalatorzy od instalacji naziemnych czy satelitarnych nauczyli się pracować na tradycyjnych metalowych wtykach, zakręcanych na kabel. Inni tradycyjnie stosowali wtyki F metalowe, zaciskane albo kompresyjne, ponieważ dają niezawodność połączenia. Przy droższych instalacjach zbiorczych i charakterystycznych dla kanałów HD jeszcze ważniejszą wartość odgrywa jakość całej instalacji – od anteny, konwertera, przez wtyki F, kabel, do tunera – użytkownik powinien wiedzieć, że niezbędne jest użycie nieco znacznie droższych i pewniejszych z wtyków F. Tanie i chińskie wtyki F, bez względu na to, czy są z gumowym oringiem czy bez, nie są w stanie idealnie zabezpieczyć niezwykle często zaniedbywanego miejsca w instalacji antenowej, czyli przejścia między konwerterem a kablem (jak opady deszczu czy śniegu, wpływają na jakość konwertera czy kabla). Rzeczywistość jest taka, że instalatorzy w Polsce długo będą wymagali przyzwyczaić się, że użytkownicy w relacji od rodzaju instalacji oraz jej całkowitych kosztów, będą wymagali doskonalszej jakości wtyków F.
Wybór jest łatwy – albo wtyki F albo złącza kompresyjne. Te drugie obecne wymagają zaciskarki złącz kompresyjnych (około 130zł),  których zwykły użytkownik nie będzie kupował dla jednorazowego użytku. Standardowe wtyki F są bardzo znacznie tańsze i łatwiejsze w instalacji nawet w trudnych warunkach

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Leave a Reply

MobiSerwis