Co to takiego jest ta HbbTV?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to innowacyjny standard telewizji hybrydowej stosujący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z internetowymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet. W całym uproszczeniu można stwierdzić, że „HbbTV to multimedialny teletext nowej generacji” bez ograniczeń co do ilości kolorów, rozdzielczości grafiki i systemu nawigacji po treści.

Samą zaletą HbbTV jest integracja multimedialnych treści z raportem telewizyjnym co pozwala przygotowanie interaktywnych aplikacji telewizyjnych dostarczających alternatywne treści w trakcie transmisji telewizji na żywo. HbbTV nie konkuruje z sieciami Smart TV a w naturalny sposób je rozwija, szczególnie w zakresie udostępniania widzom multimedi.

Teletext (Telestrony TVN, Telegazeta TVP, Trwam-Text, Gazeta TV Polsat, TV 4 Gazeta, HBO Text Telestrony TVN, Mediatext, iTekst, , 4fun.tv Text Canal+ Text) wraz z mocno kolorowymi przyciskami w prosty sposób wciąga widza w interakcję z telewizorem. Serwisy HbbTV powinny być tak zaprojektowane, by korzystanie z nich było szybkie, proste jak włączenie teletextu. Stąd też nadawcom telewizyjnym zaleca się, aby w dalszej przyszłości zastąpić teletext („telegazetę”) aplikacją telewizyjną w HbbTV udającą  Teletext HD, Telegazetę HD, Supertext. Takie podejście niejako tchnie w teletext kolejną młodość i pozwola na nowo zdefiniować interakcję w telewizorze.

HbbTV może funkcjonować na telewizorach oraz STB podłączonych do internetu, w jakich zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające odbiór serwisów HbbTV.

Informacja o dostępności serwisu HbbTV dostarczana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową, naziemną – podobnie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu – stąd też mówimy o tym „Telewizja Hybrydowa”. Broadcast – prosty sposób nadawania. Broadband – internet szerokopasmowy.

Dwukierunkowa komunikacja („kanał zwrotny”) pomiędzy telewizorem/STB a nadawcą telewizyjnym zezwala na badanie oglądalności identycznie jak to jest w przypadku serwisów webowych.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis