Chiny przygotowują rywala Starlink

Chińska megakonstelacją złożona z 15 000 satelitów krążących nisko wokół Ziemi rozpocznie się za kilka tygodni. Flota będzie rywalizować pod względem wielkości ze Starlink. Projekt jest wspierany przez Shanghai Spacecom Satellite Technology (Yuanxin Satellite).

Do konstelacji o nazwie G60 Qianfan około 5 sierpnia wystrzelona zostanie pierwsza partia 18 satelitów. Kolejne wystrzelenia rakiet, wszystkie obsługiwane przez chińskie pojazdy, będą na pokładzie od 36 do 54 satelitów. W tym roku powinno zostać wprowadzonych na rynek łącznie 108 jednostek.

Do końca 2025 r. zostanie wystrzelonych około 648 satelitów, a do końca 2027 r. powinno ich być łącznie 1296, co zapewni zasięg globalny.

Mówi się, że ostatecznym celem floty do końca 2030 r. będzie umieszczenie na orbicie około 15 000 satelitów. Według doniesień satelity buduje Genesat, spółka joint venture pomiędzy Chińską Akademią Nauk w Szanghajskim Centrum Inżynierii Mikrosatelitów (CAS SECM) i Shanghai Aerospace Investment Limited (SAIL), fundusz rządu Szanghaju.

Z formalnego powiadomienia wynika, że ​​flota zostanie wystrzelona na wysokość 1160 km, a zatem nie będzie kolidować z transmisjami Rivada Space.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis