Jaki wybrać tuner DVB-T ?

Polska jest już całkowicie cyfrowa, przynajmniej pod kątem telewi­zji naziemnej. O telewizji analogowej juz dawno wszyscy zapomnieli – króluje NTC. Jest nawet pewien niedosyt jeśli chodzi o ofertę kanałów naziem­nej telewizji cyfrowej. Widzowie sugerują, że mogłoby tam trafić kilka dodatkowych kanałów. Najbardziej pożądane są TVP Sport i TVN24, ale w nowym MUX 8 raczej ich nie zobaczymy.

Wróćmy do tego że przy okazji przejścia na naziemną telewizję cyfrową wielu Polaków musiało wymienić telewizory lub zaopatrzyć się w zewnętrzne tunery DVB-T, umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego . Teraz prawie każdy telewizor ma tuner DVB-T (niektóre nawet DVB-T2), więc jeśli komuś w końcu „padnie” staruszek CRT, to tuner DVB-T jest już zbędny, przy zakupie TV. Dlatego coraz mniej osób kupuje tunery DVB-T. Zwykle tylko wtedy, gdy stary telewizor bez DVB-T ląduje w kolejnym pokoju. Pojawiła się nowa tendencja „odtworzeniowa ” zakupu tunera DVB-T. Część na szybko kupowanych tunerów już zdążyła się zepsuć lub były wadliwe, a do tego skończyła się gwarancja . Taniej kupić nowy odbiornik DVB-T niż naprawiać stary. Dlatego sprawdziliśmy, jakie tunery DVB-T są najpopularniejsze . Rankingi, jakie są publikowane w Internecie, bywają tendencyjne, nieaktualne lub tworzone na bazie danych z pewnego wycinka rynku. My postanowiliśmy przejrzeć ofertę tunerów DVB-T w wybranych internetowych sklepach RTV AGD, a także w internetowych porównywarkach cen pod względem popularności.

CO POKAZUJĄ RANKINGI

Pierwsze miejsce zaj­muje odbiornik Ferguson Ariva T650i, którego można kupić w cenie 100-120 zł. Wśród najbardziej popularnych marek tunerów DVB-T po­jawiają się, oprócz Fergusona , także WIWA, Manta i Opticum. Generalnie ceny popularnych odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej zaczynają się już od ok. 90 zł, a kończą nawet na 350 zł. Nie chodzi tu o markę ale o funkcjonalność, jakie oferują nasze urządzenia. Dla przykładu, jeden z najdroższych, ale jednocześnie najbardziej popular­ nych tunerów DVB-T to Ferguson Ariva 252 Combo. Oprócz odbioru naziemnej telewizji cyfrowej urządzenie to umożliwia także odbiór tele­wizji satelitarnej i, co istotne, posiada gniazdo Cl i czytnik kart oraz jest przyszłościowy, bo umożliwia odbiór kanałów w standardzie DVB-T2, który z czasem zastąpi standard DVB-T.

NA CO UWAŻAĆ PRZY ZAKUPIE TUNERA?

Jeśli wspominamy już o cenach, to uważamy, że lepiej zapłacić jednak te kilka złotych więcej i kupić urządzenie w renomowanym sklepie RTV-SAT, ale mieć jednocześnie zapewnione wsparcie techniczne, serwis, choćby przez telefon,  niż potem męczyć się z wadliwym tunerem DVB-T, zakupionym w markecie lub na Allegro od nieznanej firmy, byle by taniej. Tuner DVB-T to nie stara pralka, w której sami możemy wymienić pompę, a urządzenie elektroniczne, niestety które może w każdej chwili się zepsuć lub można w nim coś poprzestawiać tak, że nie będzie działać tak, jak byśmy tego chcieli. Jedyną opcjąjest wtedy oddanie do serwisu. W sklepach RTV-SAT na­ prawa serwisowa czy skonfigurowanie tunera trwa zazwyczaj bardzo krótko, bo najczęściej na miejscu jest fachowiec z wieloletnim doświad­ czeniem. Zdarza się, że urządzenie trzeba odesłać do producenta,jeśli awaria jest poważna , ale są to przypadki dość rzadkie.

W rankingach TOP 1O najpopularniejszych tunerów DVB-T bardzo mało jest tunerów typu USB czy także kart telewizyjnych do komputera. Jednak to właśnie te rozwiązania są najbardziej wy­ godne dla osób, które chcą odbierać telewizję DVB-T na laptopie czy w pececie. Co prawda, kompaktowa antena dołączona w takim zestawie najczęściej okazuje się niewystarczająca , aby odbierać sygnał DVB-T. Konieczne jest wtedy podłączenie urządzenia do anteny zewnętrznej .

Przy zakupie tunera DVB-T warto zwrócić uwagę na to, czy umoż­liwia on nagrywanie i timeshift oraz czy posiada wbudowany dysk twardy. Warto przyjrzeć się także złączom na tylnej części obudowy, chociaż pod tym względem tunery DVB-T klasy średniej są do siebie bardzo podobne. Jeszcze przed kilkoma laty mówiliśmy, by nie ku­pić przypadkiem tunera DVB-T MPEG-2, który nie pozwoli na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W naszym kraju przyjęto bo­ wiem jako obowiązujący dla DVB-T standard kompresji MPEG-4. Do niedawna istniały nawet przepisy regulujące to, jaki powinien być tuner dla telewizji naziemnej w Polsce. Aktualnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem dotyczącym wymagań dla tych urządzeń. Teraz problem nie­ kompatybilnych tunerów DVB-T w polskich sklepach, czyli takich, któ­ re nie pokażą nawet obrazu, raczej nie istnieje. Jednak nadal trzeba uważać, jeśli kupuje się urządzenie na lokalnym bazarze, bo można niechcący zapłacić za, kolokwialnie mówiąc, złom.

Tunery naziemnej telewizji cyfrowej z możliwością podłączenia do Internetu dają szereg nowych opcji dla użytkownika. W sklepach oferowane są także tunery pracujące na Androidzie, co daje jeszcze większe możliwości, nowe aplikacje, itp. Jeśli zależy nam na interak­tywności, to warto poszukać odbiornika obsługującego telewizję hybry­dową HbbTV, co potrafią tylko nieliczne modele.

Pomocne przy wyborze tunera DVB-T może okazać się to , czy dane urządzenie było kiedykolwiek nagradzane i wyróżniane przez techniczne magazyny branżowe. W zeszłym roku w kategorii „Najlepszy odbiornik DVB-T/ MPEG-4″ zwyciężył Opticum AX Lion od firmy AX Technology. Jak już wcześniej pisaliśmy, marka Opticum jest jedną z najbardziej po­pularnych jeśli chodzi o tunery DVB-T. Opticum AX Lion to niedrogi tuner DVB-T obsługujący wiele formatów multimedialnych , z funkcją PVR Ready, szybkim dwurdzeniowym procesorem i innymi zaletami.

CZY WARTO KUPIĆ TUNER DVB-T2?

W tym roku w Polsce ruszyć mają testy DVB-T2 w standardzie kompresji HEVC (następcy MPEG-4). Prowadzić je ma Telewizja Polska wraz z partnerami. DVB-T2.  Może jeszcze za wcześnie, by mówić o chociażby przybliżonym terminie przejścia w Polsce z DVB-T MPEG-4 na DVB-T2 HEVC, ale jest to nieuniknione w dłuższej perspektywie czasu. Całkiem możliwe, że któryś z nowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej będzie pracował w DVB-T2, ale na pewno nie będzie to MUX 8, bo Polacy nie są jeszcze na to gotowi. Uważamy jednak , że warto rozpocząć kam­panię informującą o zaletach DVB-T2 i uruchomić testowy multipleks DVB-T2, który zachęciłby ludzi do kupowania tunerów obsługujących ten standard, a także dystrybutorów i producentów do masowego wprowadzenia takich urządzeń na rynek. Większość nowych modeli telewizorów wspiera już, oprócz DVB-T, także DVB-T2. Takie działania mogłyby przyśpieszyć rozwój technologiczny telewizji w Polsce. Jak wiemy, platformy satelitarne w Polsce wycofują się dopiero stopniowo z MPEG-2 i SD. Naziemna telewizja cyfr.owa mogłaby pretendować w tej sytuacji do tytułu wiodącego pod względem technologicznym sposobu odbioru telewizji w Polsce, z najnowszymi standardami i największą ilością usług dodatkowych . DVB-T2 pozwala na znaczne oszczędność i pasma i co za tym idzie – możliwość uruchomienia nowych kanałów lub zwiększenia jakość i emisji tych dotychczasowych . HEVC w połączeniu z DVB-T2 oznacza jeszcze większą liczbę kanałów. Niestety nie ma jeszcze na polskim rynku tunerów DVB-T2 z obsługą HEVC. Mogłoby to ulec zmianie, gdyby rozpoczęły się testy i wyznaczono by choćby przybliżoną datę startu multipleksu DVB-T2 HEVC.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter
MobiSerwis