Zakup telewizora – nowy czy używany?

używany telewizorSzybki rozwój telewizorów jest korzystny dla rynku używanego. Dobry i stosunkowo aktualny sprzęt jest czasami dostępny tanio. Przy zakupie, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nowe lub używane? To pytanie dotyczy nie tylko nabywców samochodów. Również w poszukiwaniu nowego telewizora można spojrzeć na używany rynek. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami – ponieważ najnowsze sztuczki techniczne nie dominują w większości używanych. „Aby zużyty telewizor był opłacalny, oferta musi naprawdę być młotem cenowym” – mówi Andreas Nolde z magazynu technologicznego „Chip”. „Nie kupiłbym telewizji, która ma cztery lata lub więcej.” Podczas gdy stare telewizory CRT były dobre już od 15 lat, nowoczesne modele są projektowane na okres około ośmiu lat. Ponadto, technicznie zostało zrobione : wiele błędów, które starsze urządzenia zostały rozwiązane w ostatnich latach. Szczególnie inteligentne telewizory rozwinęły się ogromnie .

Szybki rozwój TV ma swoje zalety

Ale szybki rozwój jest zaletą dla rynku używanego: „Po szybkiej zmianie z HD Ready na Full HD i 4K na 4K z HDR, wielu ludzi kupuje nowy telewizor po krótkim czasie”. Właśnie dlatego dobry i stosunkowo używany sprzęt jest czasem dostępny w stanie dobrym. Niemniej jednak kupujący powinni zawsze sprawdzić, czy używane urządzenie jest dla nich odpowiednie. „Dla użytkowników DVB-T2, na przykład, jest to trudne”. W starszych urządzeniach brakuje wymaganego odbiornika. Mają tylko telewizory z roku modelowego 2016, które do tej pory są rzadko używane. Takie okazje mogą mieć zatem dodatkowe koszty. Nawet ci, którzy chcą korzystać z aplikacji do transmisji strumieniowych na telewizorze, nie mogą kupować zbyt starych urządzeń. Popularne serwisy takie jak Netflix, YouTube czy Amazon Prime Video już nie obsługują wielu starszych modeli.

Zwróć uwagę na błędy pikseli

Ale oprócz tych technicznych osobliwości, telewizor ma oczywiście jedną rzecz: funkcjonować. Mobiserwis radzi zwrócić uwagę na błędy pikseli na wyświetlaczu i na dobry dźwięk. „Powinieneś również pozwolić sprzedającemu pokazać ci pilota i wypróbować, czy wszystkie przyciski działają.” Oczywiście, w przypadku używanych telewizorów ma zastosowanie również do tego, co dotyczy nowego sprzętu. Tak więc zalecamy zwrócić uwagę na jakość obrazu przy zakupie telewizora: Obraz powinien być wystarczająco jasny i bogaty w kontrast, bez elementów sterujących ustawionych na maksimum, czy obraz jest dobry pod różnymi kątami. Czy szybkie ruchy są wyraźnie wyświetlane przez wyświetlacz, można przetestować, na przykład ustawiając stację wiadomości. Jeśli na obrazie widnieje chodźby najmniejszy pixel, może to być powód przeciwko zakupowi.

Gwarancja lub odpowiedzialność

Oprócz tych aspektów technicznych zainteresowanych zakupami telewizyjnymi należy również zwrócić uwagę na kwestie prawne: chociaż nabywcy nowych towarów są dobrze chronieni przez prawo. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na gwarancję. Dealerzy mogą zmniejszyć gwarancję na używane telewizory do jednego roku. Sprzedawcy prywatni zwykle wyłączają gwarancję lub odpowiedzialność. Z ekologicznego punktu widzenia uważamy, że ​​zakup używanego sprzętu jest rozsądny. To szalona potrzeba, aby niektórzy ludzie kupowali nowy telewizor co kilka lat.

Duży rozmiar ekranu za niewielkie pieniądze

Podobno poprawa efektywności energetycznej nowych urządzeń nie jest wiele warta,. Wydajność jest wymuszana przez coraz to nowe usługi dodatkowe. Zamiast nowego zakupu należy jak najdłużej używać starych urządzeń, aby naprawić usterki, a w przypadku wątpliwości zakupić nowy telewizor. Z technicznego punktu widzenia, podsumowując, używany telewizor jest wart uwagi, duży ekran za małe pieniądze. Kto ma bardzo wysokie wymagania wobec swojego urządzenia i chce być technicznie na czasie, powinien raczej kupić nowość na rynku. W przypadku telewizorów obserwuje się surowy spadek cen. Urządzenia wypuszczone w zeszłym roku są wyprzedawane przez największych sprzedawców elektroniki.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

MobiSerwis