Cyfrowe Radio w Lubuskiem

ddbe68deba21d11e9ce162b9c54aea4bW dniu dzisiejszym postanowiliśmy przetestować emisję radia cyfrowego w województwie lubuskim. Do testów kupiliśmy przystawkę do zestawu HI-FI DigitRadio 100 niemieckiej firmy Technisat. Przystawka charakteryzuje się możliwością odbioru radia cyfrowego i radia analogowego z zapisem 12 stacji oraz z możliwością streamingowania muzyki w technologii bluetooth z dowolnego urządzenia multimedialnego posiadającego ww. standard.

 

a0110Przygotowaliśmy i zmontowaliśmy antenę kierunkową DAB+ /Antena radiowa DIPOL-1/DAB/ sądząc, iż same radio nie będzie odbierało .Po podłączeniu przystawki do zestawu HI-FI Yamaha na kablu antenowym w którym było wyposażone radio /standardowy kabel z wtyką antenową dołączaną do radioodbiorników/ okazało się, iż bez większych „ustawień” kabla radio odbiera sygnał w 40%!!!. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, okazało się, iż nasza antena zewnętrzna jest niepotrzebna. Straty rzędu 5-7 bitów nie mające w ogóle wpływu na odbiór. Radio grało kilka godzin, ani razu nie usłyszeliśmy przerw, czy zakłóceń w odbiorze.

Co do jakości? Nie ma porównania ze stacjami analogowymi. Czysty krystaliczny dźwięk bez szumów i zakłóceń. Bardzo dobra dynamika. Przystawka znalazła 9 stacji radiowych na kanale 12C.

Reasumując, w województwie lubuskim wdrożony system radia cyfrowego DAB+ z powodzeniem można słuchać na stacjonarnych radioodbiornikach cyfrowych. Jeżeli chcemy poprawić jakość sygnału cyfrowego, aby wyeliminować wszystkie błędy emisji proponujemy dokupić i zamontować antenę kierunkową. Oczywiście zależne to jest od lokalizacji radioodbiornika.

Jeśli zainteresował cię ten temat zapisz się do newslettera, o kolejnych nowościach dowiesz otrzymując wiadomość na swoją skrzynkę email.

Newsletter
MobiSerwis