Pierwszy odbiornik UHD 4K z obsługą HEVC/H.265

VU+ SOLO 4KW ostatnim tygodniu października na półki sklepowe w Polsce trafił jeden z najbardziej wyczekiwanych produktów w tym roku – pierwszy zewnętrzny odbiornik obsługujący rozdzielczość Ultra HD (UHD) 4K oraz nowy kodek wideo HEVC. Pierwsze kanały UHD pojawiły się już na satelitach, także w formie bezpłatnej (FTA), ale cały czas brakowało odbiorników i z dostępu do kanałów mogli cieszyć się jedynie posiadacze najnowszych modeli TV z wbudowanymi głowicami satelitarnymi i wsparciem UHD/ HEVC oraz bardziej zaawansowani użytkownicy kart DVB do komputerów.

To się zmienia, Vu+ pozwala uzyskać dostęp do kanałów UHD szerszemu gronu odbiorców -wyposażonych w TV 4K, ale bez głowicy satelitarnej lub dekodera HEVC (były takie modele), a także dla osób z popularnymi TV Fuli HD (po prostu obraz zostanie przeskalowany do niższej rozdzielczości). Dotyczy to jednak cały czas osób z nieco zasobniejszymi portfelami, bo powiedzmy sobie szczerze – jednak cena na poziomie ok. 2200 zł (pierwsze egzemplarze można było kupić nieco taniej, za ok. 2100 zł, ale niesprzyjające kursy walut pogorszyły cenę w listopadzie) jest barierą trudną do przeskoczenia dla wielu fanów nowych technologii. Mimo tego nie jest to cena aż tak wygórowana, jakiej się obawialiśmy, gdyż nie odbiega ona znacznie od modeli bez UHD od Vu+ z bogatszym wyposażeniem (Vu+ Duo2 z dodatkowymi głowicami i dyskiem). Wszystko wskazuje na to, że gdy poprawi się nieco sytuacja z kursami walut – cena może wyraźnie się zmniejszyć, zwłaszcza że zapowiadany jest konkurencyjny produkt od TechniSata. Niezależnie od ceny, Vu+ Solo 4K zapisuje się na kartach historii techniki cyfrowej jako pierwszy odbiornik UHD 4K z obsługą HEVC dostępny na wolnym rynku w Polsce i większości, jeśli nie całej Europie.

Vu+ Solo 4K za sprawą świetnych podzespołów o bardzo mocnych, wyścigowych parametrach oraz mnogości możliwości w oprogramowaniu, także dzięki dodatkom, jest urządzeniem niezwykle wysokiej klasy. Cena raczej nie jest niska, ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę dodanie wsparcia HEVC oraz rozdzielczości Ultra HD, nie wychodzi ponad koszt niektórych odbiorników bez obsługi Ultra HD z klasy High End, więc można uznać, że cena jest – w stosunku do jakości i możliwości – zupełnie adekwatna i uczciwa. Można się spodziewać, że gdy poprawią się nieco kursy walut oraz minie efekt nowości – cena zrobi się jeszcze bardziej przystępna, zwłaszcza że konkurencja już depcze po piętach. Vu+ Solo 4K dzięki oprogramowaniu i dodatkom może stać się domowym centrum multimediów służącym nie tylko do zwykłego oglądania TV, ale także oglądania wideo, przeglądania zdjęć oraz może posłużyć za serwer, który udostępni pliki w sieci i pozwoli na oglądanie TV na komputerze czy urządzeniach mobilnych. Możliwości jest bardzo dużo, użytkownicy na forach dzielą się coraz ciekawszymi pomysłami na wykorzystanie odbiornika i wyciśnięcie z niego maksimum. Oceniamy jednak, że Vu+ Solo 4K jest odbiornikiem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, zwłaszcza że nawet jeśli odbiornik przygotuje nam sprzedawca, to później, gdy z jakiegoś powodu popsujemy konfigurację, to samodzielne przywrócenie go do pełnej sprawności dla kogoś, kto nie miał kontaktu np. z FTP może przysporzyć trudności.

Inline
Inline