Miernik Digiair PRO

Przejście telewizji na cyfrowy standard nadawania powoduje konieczność pomiarów i zapewnienia w instalacjach odpowiedniego poziomu sygnału. Jednym z mierników umożliwiających pomiar poziomów sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej DVB-C jest Digiair PRO.

Miernik Digiair PRO T/T2/C jest urządzeniem przenośnym o niewielkich wymiarach, zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor. Firma ta ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń pomiarowych do telewizji naziemnej oraz satelitarnej.  Urządzenie umożliwia pomiary sygnałów cyfrowych (BER, MER, diagram konstelacji). Bitowa stopa błędów BER ilustruje jakość odbieranego sygnału i mówi o tym, jaka część bitów, które docierają do odbiornika, została przekłamana na skutek występujących w kanale transmisyjnym zakłóceń i interferencji.

Możemy wyróżnić dwa typy parametru BER:

  • BER, bBER, Pre BER, channel BER – bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po zdekodowaniu a przed korekcją Viterbiego.
  • aBER, vBER, Post BER – bitowa stopa błędów, której pomiar dokonywany jest po korekcji Viter­biego ( około 10 OOO razy mniejszy od BER i służy do długoterminowej oceny jakości sygnału, a nie poprawności wykonania instalacji telewizyjnej).

MER (Modulation Error Ratio) niesie za sobą informacje o wielkości i rodzaju szumu zakłócającego sygnał (szum fazowy, amplitudowy i inne) i jest związany z tzw. klifem cyfrowym (sygnał bardzo dobrej jakości odbierany jest do momentu jego zupełnego zaniku). Jest bardzo wąska granica między sygnałem idealnym a jego zupełnym brakiem i jeśli zdarzy się wstrzelić w tę wąską granicę, na ekranie telewizora nastąpi zamrożenia obrazu. MER nie jest miarą jakości sygnału, lecz marginesem, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Dla modula­cji 64-QAM za wartość minimalną przyjąć należy 26 dB, z kolei wartości typowe to 30-31 dB.

Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T/T2/C oraz diagnostyka instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER) oraz współczynnika błędu modulacji (MER). Parametry te są kluczowe przy pomiarach sygnałów modulowanych cyfrowo. Miernik R10511 umożliwia zdefiniowanie i zapisanie w jego pamięci pięciu list po 6 kanałów lub multipleksów.

Digiair PRO T/T2/C jest bardzo czułym miernikiem potrafiącym wykryć nawet najsłabsze sygnały (30 dBµ,V), ma możliwość zasilania przedwzmacniaczy antenowych (0/5/12/24 V). Wbudowany bezpiecznik chroni cały układ przez ewentualnym zwarciem.  Miernik jest polecany instalatorom anten telewizji naziemnej. Urządzenie jest zasilane z 8 akumulatorów M, co jest niezwykle praktyczne zwłaszcza w terenie. Czas działania urządzenia na w pełni naładowanych akumulatorach zależny jest od wykorzystywanych funkcji i wynosi minimum 2 godziny. W przypadku szczególnie trudnych, czasochłonnych instalacji, miernik zasilić można ze zwykłych baterii alkalicznych 1,5 V.

Miernik Digiair PRO T/T2/C został wyposażony w podświetlany wyświetlacz LCD o dużym kontraście, dzięki czemu pomiary można wykonywać w niekorzystnych warunkach oświetlenia zewnętrznego. Do najważniejszych cech urządzenia należy szeroki zakres częstotliwości VHF-UHF (45-860 MHz), pomiar najważniejszych parametrów sygnałów DVB-T/ T2/C (Pre-BER, Post-BER, MER) wyrażany w dBµ, V, dBm, dBm V oraz wysoka czułość (od 30 dBuV).

Miernik umożliwia pomiar na­wet 6 kanałów jednocześnie z za­pamiętaniem listy kanałów oraz diagramu konstelacji sygnałów DVB-T COFDM.  Na uwagę zasługuje też możliwość pracy jako analizator widma sygnału oraz funkcja Maxhold, a także zasilanie przedwzmacniaczy antenowych (DC 5, 12, 24 V).

MIERNIKI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T/T2 oraz kablowej  DVB-C Digiair PRO

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Inline
Inline