Anteny dla MUX 8 – poradnik

Odkąd powstał 8 multiplex dostajemy od państwa mnóstwo pytań dotyczących instalacji anten w paśmie VHF i UHF. Ten krótki poradnik pozwoli państwu przybliżyć problemy z którymi odbiorcy spotykają się na co dzień.

Jaka antena potrzebujemy do odbioru MUX 8?
Wiele zależy od miejsca instalacji również z którego nadajnika zamierzamy odbierać sygnał z MUX 1,2,3,8 – UHF i VHF.Najprostszy sposób to wymiana na antenę szerokopasmową odbierającą oba pasma, o ile obydwa sygnały będą docierać ze z tych samych lub zbliżonych kierunków. Jeżeli w domu jest antena szerokopasmowa, to powinna odebrać wszystkie multipleksy jeżeli nadają w tej samej polaryzacji H/H.
Posiadacze anten bez wzmacniaczy tylko na pasmo UHF będą mogli zakupić antenę na pasmo VHF oraz zwrotnicę antenową, aby zsumować oba sygnały UHF i VHF. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli oba sygnały nie będą nadawane z różnych kierunków, ponieważ można ustawić precyzyjnie obie anteny Nie wolno zapominać także o pozostałych elementach systemu odbiorczego, takich jak wzmacniacze czy zwrotnice, które także mogą mieć węższe pasmo oraz będą wymagały wymiany.

Czy warto założyć antenę na MUX 8? Jakie kanały są odbierane w MUX 8?

Na pewno warto zainstalować nową lub dodatkową antenę naziemną, by powiększyć liczbę dostępnych kanałów DVB-T. W 8 multipleksie są nadawane cztery kanały: Nowa TV, Metro, Zoom TV i WP w jakości SD. Oprócz nadawców w MUX 8 powinny znaleźć się kanały Telewizji Polskiej, która ma do dyspozycji miejsca na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. Obecnie ich niema, jednak będą. Wystarczy wyszukać w ustawieniach tunera lub telewizora czy są dostępne powyższe kanały.

Dlaczego 8 multiplex jest nadawany w innym paśmie niż inne multipleksy?
W początkowym okresie cyfryzacji multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej NTC nadawane były tylko w paśmie UHF (częstotliwość 470-806 MHz). W zależności od nadajnika w danym województwie, każdy z MUX jest na indywidualnym kanale. Ponieważ nie było szansy uruchomienia kolejnych multipleksów telewizyjnych w paśmie UHF (mowa o MUX 5 i 6), ze względów na światowe ustalenia dywidendy cyfrowej, jedyną możliwościa startu nowego multipleksu było niewykorzystane pasmo VHF (kanały 5-12, 174-230 MHz), które nazwano MUX 8. Warto tutaj przypomnieć, że pasmo VHF było kiedyś używane do emisji telewizji analogowej, np. kanału TVP1.

Czy do odbioru MUX 8 potrzebna jest inna antena?

MUX 8 jest przekazywany w paśmie VHF, co w pewnych przypadkach może oznaczać konieczność modernizacji istniejącej instalacji antenowej. Rzadko kiedy trzeba kupić nową antenę, jednak czasami to jednak wygodniejsze zwłaszcza, gdy będąca antena ma już swoje lata albo jest to antena siatkowa, która „zbiera wszystko” z pasma włącznie z zakłóceniami, np. z LTE. Kiedy próba znalezienie nowych kanałów, według parametrów, skończy się niepowodzeniem, oznacza to, że problem tkwi w instalacji antenowej. Należy więc poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny. Często bywa również iż w pobliży są nadajniki LTE co również może wpływać na niekorzystny odbiór multiplexów. Wtedy należy zastosować filtr LTE który wyeliminuje nie porządany sygnał który wchodzi poprzez antenę naziemną. Gdy nie przyniesie to pożądanych efektów, należy zakupić antenę VHF, zwrotnicę, kabel i złącza, a następnie zsumować sygnał z obu anten – dotychczas posiadanej UHF i nowej VHF. Należy zwrócić uwagę, że MUX 8 w innych regionach jest emitowany w różnych polaryzacjach – poziomej (H) lub pionowej (V). Przy tworzeniu instalacji antenowej, trzeba to uwzględnić. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że nie ma anten uniwersalnych – antenę dobieramy do określonej lokalizacji i parametrów sygnału, który zamierzamy odbierać.

Czy antena siatkowa poradzi sobie z odbiorem MUX 8?
Nadal znaczną część odbiorców posiada anteny szerokopasmowe (odbiór VHF i UHF) typu „siatka”. Takie anteny najczęściej radzą sobie z odbiorem MUX 8, ale – są tego minusy. Minusem zastosowania anteny szerokopasmowej jest słaba odporność na zakłócenia z powodu szerokiego pasmo odbioru oraz mniejsza skuteczność samej anteny, która często (szczególnie w antenach siatkowych) rekompensowane jest to zamontowaniem mocnego wzmacniacza. Nie ma sensu wzmacniać szumów lub zakłóceń, zatem tego rodzaju anteny nie są tak naprawdę wskazane, szczególnie, jeśli w okolicy jest wiele różnych nadajników w wielu pasmach. Takie anteny zazwyczaj nie są odporne na zakłócenia mobilnego Internetu w LTE, a w ubiegłych latach liczba nadajników 4 operatorów telefonii komórkowych w Polsce przybyło do wartości ponad 10 tys.

Na co warto zwrócić uwagę, porównanie pasm VHF+UHF

  • Dla pasma VHF im wyżej zostanie zainstalowana antena, tym lepszy odbiór.
  • Większy szum w VHF niż w UHF, jaki jest wytwarzany głównie przez samochody i maszyny, dlatego istotna jest sprawa dobrej izolacji instalacji antenowej (ekranowanie puszek, kabla i elementów dystrybucji klasy A).
  • Źródłami szumu w przypadku VHF potrafią być motocykle, samochody, ciężarówki i systemy ogrzewania indukcyjnego.
  • Gdy najbliższy nadajnik MUX 8 będzie w polaryzacji pionowej (V), to trzeba posiadać oddzielną antenę dla VHF i UHF.
  • Zagrożeniem dla VHF jest bliskość stacji bazowej sieci komórkowej, szczególnie jeśli będzie tam LTE 800 MHz.
  • W przypadku kilku masztów odległość między antenami UHF to min. 1 m, a między antenami UHF a VHF znacznie mniej.

Jakie są podstawowe problemy instalacyjne przy MUX 8?
Ważna kwestią jest wybór anteny dodatkowej dla danej lokalizacji, a przede wszystkim wiedza, jaka polaryzacja jest wymagana dla MUX 8.Problemami będą zakłócenia LTE i to rosnące w czasie, również tego stopnia iż „było dobrze”, a teraz jest „źle”.Problem jest z koniecznością dostosowania systemów odbioru zbiorowego, w których potrzeba będzie modernizować instalację antenową. Antena VHF również przyda się także na odbiór w paśmie VHF radiofonii cyfrowej DAB+, jeżeli posiadamy stacjonarny tuner DAB+, wymagającego doprowadzenia sygnału cyfrowego.

Czy antena pokojowa będzie odbierać MUX 8?

Teoretycznie powinno rzeczywiście tak być, że dobrej jakości antena pokojowa, jeśli jest szerokopasmowa, odbierze pasmo VHF, czyli 4 stacje z MUX 8, tylko pod warunkiem, że jest bardzo blisko nadajnika. Może również być tak, że o dziwo odbierze kanały z MUX 8, ponieważ to pasmo posiada lepszy zasięg, a niekoniecznie odbierze kanały z innych multipleksów z pasma UHF. Zalecana jest antena zewnętrzna kierunkowa lub zestaw antenowy z dwiema antenami w właściwych kierunkach, gdzie są nadajniki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Inline
Inline